overfm.gr | Euroleague | Άλμπα – Μπασκόνια 76-80 – Με Φοντέκιο «άλωσε» το Βερολίνο

Έχοντας ως κύριο πρωταγωνιστή τους πρώην παίκτες των Γερμανών, Φοντέκιο και Γκρέιντζερ, η Μπασκόνια, πέρασε από το Βερλίνο, νικώντας την Άλμπα με σκορ 80-76.

Η Μπασκόνια κατάφερε να νικήσει την Άλμπα με σκορ 80-76 μέσα στο Βερολίνο. Έτσι, η τέταρτη αγωνιστική της Euroleague, είχε αίσιο τέλος για την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς.

Πρωταγωνιστές ήταν δυο πρώην παίκτες των Γερμανών, οι Φοντέκιο και Γκρέιντζερ. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν ακόμα, οι Ν’νόκο, Κοστέλο και Μαρίνκοβιτς. Από την Άλμπα ξεχώρισαν  οι Σίκμα, Όσκαρ και Ζούσμαν.

Οι Βάσκοι μετά και τη σημερινή τους νίκη, έχουν πλέον 2 νίκες και ισάριθμες ήττες σε 4 αγώνες. Ακόμα, μετά από τις ήττες από Ολυμπιακό και Αρμάνι, έκανε το 2/2 στη «διαβολοβδομάδα», με τις νίκες επί των Παναθηναϊκού και Άλμπα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Μπασκόνια φρόντισε να δείξει από την αρχή της αναμέτρησης ότι είναι το αφεντικό. Έτσι, μην αφήνονας πολλά περιθώρια αντίδρασης στην Άλμπα έκανε το 5-9 με τον Κοστέλο.

Στη συνέχεια, οι Γερμανοί, μείωσαν με τρίποντο του Σίκμα στον 1 πόντο, κάνοντας το σκορ 10-11.

Η Μπασκόνια, ξαναπήρε διαφορά 4 πόντων, κάνοντας το 12-16 και 15-19.

Τελικό σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, ήταν το 15-21, που διαμόρφωσε ο Γκεντράιτις.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Βάσκοι κυριάρχησαν ολοκληρωτικά. Παίζοντας καλή άμυνα και όντας εύστοχοι, κατάφεραν να έχουν διψήφιες διαφορές.

Συγκεκριμένα, ο Μαρίνκοβιτς με τρίποντο στα 8.49’ πριν το τέλος του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 15-26.

Ακόμα, ο ίδιος παίκτης έκανε το 17-29 με νέο τρίποντο από ασίστ του Μπόλντουιν. Ο Ενόχ διεύρυνε το προβάδισμα για την ομάδα του Ιβάνοβιτς σε 17-31.

Με το σκορ να παραμένει σε διψήφια διαφορά, ο Ν’νόκο με εύστοχο γκολ-φάουλ έκανε το 21-36, 5μιση λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Η Μπασκόνια συνέχιζε να κυριαρχεί μέσα στο Βερολίνο, με την εικόνα του αγώνα να μην αλλάζει και την Άλμπα να μη μπορεί να αντισταθεί.

Έτσι, υπήρξαν διαφορές στο σκορ όπως 24-40 και 26-50 υπέρ των Βάσκων.

Το ημίχρονο έληξε με σκορ 52-29 υπέρ της Μπασκόνια.

Στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε η Αλμπα

Η Άλμπα, πατώντας πάνω στη χαλαρότητα των Βάσκων σιγά σιγά «ροκάνιζε» τη διαφορά. Έτσι, αν και οι Γκρέιντζερ και Γκεντράιτις, με δυο δίποντα, έκαναν το 56-29 υπέρ της Μπασκόνια, στη συνέχεια η Άλμπα αντέδρασε.

Μάτισεκ, Ζούσμαν και Σίκμα, φώναξαν «παρόντες» και μείωσαν γρήγορα το σκορ σε 39-58. Η Άλμπα έδειχνε να το πιστεύει.

Στη συνέχεια με τρίποντο, ο Delow, έκανε το 42-58.

Με το σκορ να παραμένει για αρκετά λεπτά στο 44-60, προς το τέλος της δεύτερης περιόδου, ο ΝταΣίλβα, εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μπλάτ και διαμόρφωσε το 47-62.

Το μεμονωμένο σκορ στην τρίτη περίοδο, ήταν 19-10 υπέρ της Άλμπα, ενώ το συνολικό 62-47, υπέρ της Μπασκόνια.

Το πίστεψε η Άλμπα, αλλά ήταν πια αργά

Οι Γερμανοί μπήκαν πολύ καλά στην τελευταία περίοδο και μείωσαν γρήγορα σε 50-62, με τρίποντο του Μπλατ.

Ωστόσο ο Γκρέιντζερ με τρίποντο και ο Φοντέκιο με δίποντο έκαναν το 67-50 για τη Μπασκόνια.

Λίγο αργότερα ο ΝταΣίλβα, διαμόρφωσε το 57-70. Ο ίδιος πάικτης, με το χρονόμετρο να δείχνει 2.46’ πριν το τέλος του ματς, μείωσε σε 64-74.

Στο 1μιση λεπτό πριν το τέλος ο Σίκμα έκανε το 68-74 και στη συνέχεια ο Ντα Σίλβα πραγματοποίησε το 70-74.

Από εκεί και πέρα, οι Γκρέιντζερ, Κοστέλο και Γκεντράιτις, εκμεταλλέυτηκαν τα αλεπάλληλα φάουλ. Ευστόχησαν σε ελεύθερες βολές και το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 80-76 υπέρ της Μπασκόνια.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 29-52, 47-62, 76-80.

Άλμπα (Γκονθάλεθ): Λο 8 (1), Ντα Σίλβα 15 (6 ριμπάουντ), Σμιθ 6 (3/12 σουτ, 5 ασίστ), Ντίλοου 3 (1), Μάτισεκ 4 (1), Σνάιντερ 4 (5 ριμπάουντ), Νίκιτς, Ολίντι 2, Σίκμα 19 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπλατ 6 (2), Ζούσμαν 9 (3/4 τρίποντα).

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Μπάλντουιν 4 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σεντεκέρσκις 4 (6 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 9 (3/4 τρίποντα), Γκρέιντζερ 15 (3/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Φοντέκιο 17 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ίνοκ 4, Κοστέλο 10, Γκεντράιτις 8 (0/3 τρίποντα), Νόκο 9 (6 ριμπάουντ, 5 λάθη), Κούρουτς.

Ομαδικά στατιστικά – Άλμπα: 18/35 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 10/18 βολές, 30 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 8 λάθη, 1 μπλοκ.
Ομαδικά στατιστικά – Μπασκόνια: 21/38 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 11/14 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη, 7 μπλοκ.

Για περισσότερα στατιστικά μπορείτε να πατήσετε εδώ.