overfm.gr | Euroleague | Άλμπα – Ερυθρός Αστέρας 81-58: Η ομάδα του Ρενέσες προσπέρασε τον Παναθηναϊκό

Η Άλμπα διέλυσε τον Ερυθρό Αστέρα στο Βερολίνο (81-58) και προσπέρασε τον Παναθηναϊκό στην βαθμολογία της Ευρωλίγκας.

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε την φετινή Ευρωλίγκα η Άλμπα, παίρνοντας επιβλητική νίκη με 81-58 επί του Ερυθρού Αστέρα στο Βερολίνο. Η ομάδα του Ρενέσες με αυτή την νίκη έφτασε τις 12 στην διοργάνωση και – αν ο Παναθηναϊκός δεν καταφέρει να πάρει μια νίκη στα δύο εξ’ αναβολής παιχνίδια του – θα τερματίζει πάνω του στην βαθμολογία.

Ο Ερυθρός Αστέρας επί της ουσίας κατάφερε να είναι ανταγωνιστικός μόνο την πρώτη περίοδο, στην οποία το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τους Γερμανούς να την κλείνουν προηγούμενοι με ένα καλάθι (24-22). Η πλέον κομβική για το παιχνίδι περίοδος ήταν η δεύτερη, όπου οι Σέρβοι ήταν εξαφανισμένοι τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Σε αυτό το διάστημα η Άλμπα κατάφερε να τρέξει ένα εντυπωσιακό επιμέρους 25-8 (!), και να πάει στα αποδυτήρια με ισχυρό προβάδισμα νίκης (49-30). Ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς στην επανάληψη, ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να διατηρηθεί η διαφορά στα ίδια επίπεδα (66-46). Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο με την Άλμπα να φτάνει στην νίκη με το τελικό 81-58.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 49-30, 66-46, 81-58