overfm.gr | Euroleague | Άλμπα-Ερυθρός Αστέρας 74-70 – Γερμανική «χαλάστρα» με Λο

H Άλμπα Βερολίνου με κορυφαίο τον Μαοντό Λο επικράτησε 74-70 του Ερυθρού Αστέρα και κράτησε στάσιμους τους Σέρβους στην μάχη για την οκτάδα.

Σε ένα ματς με μονόπλευρο ενδιαφέρον σε ότι έχει να κάνει με την βαθμολογία, επικράτησε αυτή που έπαιζε για το γόητρο της. Η Άλμπα Βερολίνου επικράτησε 74-70 και άφησε στάσιμους τους Σέρβους στην μάχη της οκτάδας. Κορυφαίοι για τους Γερμανούς, ήταν ο Μαοντό Λο και είχε υποστήριξη από τους Σμιθ και Σίκμα.

Η εικόνα του αγώνα

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό δεκάλεπτο. Μετά το 9-11 του πρώτου εξαλέπτου η Άλμπα ήταν κυρίαρχη μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Μετά έτρεξε σερί 15-4 και προηγήθηκε 24-15 στο 10′.

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου άνοιξαν την διαφορά στους 13 (30-17 στο 13′). Ωστόσο η αντίδραση του Ερυθρού Αστέρα ήταν άμεση. Με μπροστάρη τον Ουόλτερς όχι μόνο δεν ροκάνισε την διαφορά,αλλά πέρασε και μπροστά για έναν (31-32 στο 17′). Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Άλμπα είχε και πάλι το προβάδισμα (37-35)

Στο τρίτο δεκάλεπτο το ματς παρέμεινε ισορροπημένο. Καμία από τις δύο ομάδες δεν πήρε διαφορά άνω των τεσσάρων πόντων. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 41-37, 45-41 και 52-48. Άμεσα απάντησε ο Ερυθρός Αστέρας καθώς είχε προηγηθεί με 57-53 πριν το σκορ έρθει και πάλι στο ρευστό 58-57 στο 30′, χάρη σε τρίποντο του Σμίθ και δίποντο του Ζόσμαν.

Το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ για γερά νεύρα. Τόσο η Άλμπα όσο και ο Ερυθρός Αστέρας συνέχισαν να πηγαίνουν χεράκι-χεράκι στο σκορ. Μετά από πέντε λεπτά οι Γερμανοί είχαν το προβάδισμα με 63-61 στο 37′. Λίγο πριν το παιχνίδι μπει στο τελευταίο του λεπτό η Άλμπα πήρε κεφάλι πέντε πόντων (72-67). Κάπου εκεί μίλησε η κλάση του Νταβίντοβατς ο οποίος με τρίποντο έφερε το ματς στο καλάθι (72-70). Ο Σίκμα με ψυχρό αίμα και 2/2 βολές έκανε το 74-70 22 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς και κλείδωσε την νίκη.