overfm.gr | Διεθνή | Αλ Αχλί – Παλμέιρας 0-0 (3-2): Στα πέναλτι κρίθηκε η τρίτη θέση στο FIFA Club World Cup

Η Αλ Αχλί Κάιρο νίκησε 3-2 στα πέναλτι την Παλμέιρας και κατέκτησε την τρίτη θέση στο FIFA Club World Cup.

Η Αλ Αχλί Κάιρο ήταν η νικήτρια στον μικρό τελικό του FIFA Club World Cup, που διεξήχθη στο Κατάρ. Στην έκτη παρουσία της στη διοργάνωση, η κάτοχος του Champions League Αφρικής νίκησε 3-2 στα πέναλτι την κάτοχο του Κόπα Λιμπερταδόρες, Παλμέιρας του Αμπέλ Φερέιρα. Στα 90 λεπτά του αγώνα, οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 0-0.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για γκολ. Όσο όμως περνούσαν τα λεπτά καμία δεν έδειχνε διάθεση να ρισκάρει και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή τις έστειλε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, η Αλ Αχλί Κάιρο ήταν πιο τυχερή και με σκορ 3-2 κατέκτησε την τρίτη θέση.