overfm.gr | Διεθνή | Αγγλία: To έγκλημα στο γκολ του Λάμπαρντ και η τεσσάρα των Γερμανών

Δώδεκα χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από μια απ τις μεγαλύτερες διαιτητικές σφαγές σε τελική φάση Μουντιάλ, με τον διαιτητή να μην μετράει εξόφθαλμο γκολ του Λάμπαρντ.

Πέρασαν δώδεκα χρόνια από τον αξέχαστο αγώνα για την φάση των 16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου ανάμεσα στην Αγγλία και στην Γερμανία. Πέρασαν επίσης 12 χρόνια από μια από τις μεγαλύτερες διαιτητικές σφαγές σε τελικές φάσεις Μουντιάλ.

Το χρονόμετρο στην συγκεκριμένη αναμέτρηση έδειχνε το 38ο λεπτό και το σκορ ήταν 2-1 υπέρ των Γερμανών με τέρματα των Κλόζε και Ποντόλσκι ενώ για τους ΄Αγγλους μείωσε ο Άπσον. Στην συγκεκριμένη φάση ο Φρανκ Λάμπαρντ πιάνει ενα σουτ εκτός περιοχής. Η μπάλα σκάει δυο μέτρα μέσα από την γραμμή του Νόιερ. Όμως διαιτητής και βοηθός δεν μέτρησαν το γκολ ποτέ με αποτέλεσμα η Αγγλία να αποκλειστεί από την φάση των 16 αφού στην συνέχεια ηττήθηκε με 4-1 αφού σκόραρε δυο φορές στην επανάληψη ο Τόμας Μίλερ.

Μιλάμε για μια από τις μεγαλύτερες αδικίες στην ιστορία του θεσμού σε μια εποχή όπου ακόμη δεν μπήκε το VAR στην ζωή μας και ένα λάθος που θα κάνουν οι Άγγλοι πολλά χρόνια να το ξεχάσουν.

Για την ιστορία οι 11άδες των δύο ομάδων απαρτίζονταν από τους:

Γερμανία: Νόιερ, Λαμ, Φρίντριχ, Μερτεσάκερ, Μπόατενγκ, Κεντίρα, Οζίλ, Κρόος, Μίλερ, Κλόζε, Ποντόλσκι

Αγγλία: Τζέιμς, Τζόνσον, Άπσον, Τέρι, Κόουλ, Μίλνερ, Λάμπαρντ, Μπάρι, Τζέραρντ, Ντεφό, Ρούνεϊ

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας  στο Facebook. στο Twitter. στο Instagram. στο Youtube. στο TikTok.