overfm.gr | Euro 2021 | Αγγλία – Σκωτία 0-0: Ισόπαλο χωρίς σκορ το βρετανικό ντέρμπι [vids]

Στο βρετανικό ντέρμπι ανάμεσα την Αγγλία και την Σκωτία, όλα έμειναν στο μηδέν αφού, οι δύο ομάδες έμειναν ισόπαλες χωρίς σκορ 0-0. Την επόμενη αγωνιστική θα κριθεί η πρόκριση στη φάση των «16».

Ήταν από τα πιο «british football» που έχουμε παρακολουθήσει. Με πολύ σκληρές μάχες μία Αγγλία να προσπαθεί να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και από την άλλη μία Σκωτία, η οποία να έχει άγνοια κινδύνου.

Αν μιλήσουμε καθαρά για ποδόσφαιρο, το ξεκίνημα ήταν αρκετά χαλαρό. Γιατί αν είναι να μιλήσουμε για μαρκαρίσματα, το πράγμα φαινόταν από την αρχή που θα πάει. Χαρακτηριστικό αυτού που γράφουμε είναι το μαρκάρισμα του Ντάικς πάνω στον Σο. Λίγα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του αγώνα ο παίκτης της Σκωτίας, πήδηξε με το γόνατο πάνω στη μέση του Άγγλου αμυντικού.

Πάμε και πάλι στο ποδόσφαιρο, χαλαρό λοιπόν το ξεκίνημα του αγώνα χωρίς τις πολλές φάσεις. Όσο περνούσε όμως η ώρα, οι Άγγλοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα κι έχασαν και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς. Ο Μάουντ από το μισό μέτρο από το τέρμα, έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Τα λεπτά περνούσαν, η Αγγλία να προσπαθούσε να μπει στην περιοχή της Σκωτίας με καλές προϋποθέσεις, είχε και την κατοχή της μπάλας, όμως όλες οι προσπάθειες ήταν άκαρπες. Το ίδιο και η Σκωτία από την πλευρά της, όσο μπορούσε να βγει από την περιοχή της. Και κάπως έτσι κύλησαν τα λεπτά φτάσαμε στο ημίχρονο χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, ανέβηκε κάπως η ένταση στο παιχνίδι οι δύο ομάδες εξουδετέρωναν η μία την άλλη, με την καλύτερη στιγμή να έρχεται στο 62′ όταν η Σκωτία έφτασε πολύ κοντά στο γκολ με τον Ντάικς να πιάνει δυνατό σουτ μέσα στη μεγάλη περιοχή και τον Τζέιμς να διώχνει. Από κει και πέρα, πολλές φάσεις χωρίς ουσία και από τις δύο ομάδες και εν τέλει το παιχνίδι έμεινε στο 0-0.

ΑΓΓΛΙΑ (4-2-3-1): Πίκφορντ, Τζέιμς, Στόουνς, Μινγκς, Σο, Φίλιπς, Ράις, Μάουντ, Φόντεν, Στέρλινγκ, Κέιν.
ΣΚΩΤΙΑ (3-5-2): Μάρσαλ, Χάνλι, Τίερνι, ΜακΤόμινεϊ, Ο’Ντόνελ, ΜακΓκρέγκορ, ΜακΓκιν, Γκίλμουρ, Ρόμπερτσον, Ντάικς, Άνταμς.