overfm.gr | Euro 2021 | Αγγλία – Γερμανία 2-0: Τα «λιοντάρια» κατασπάραξαν τα «πάντσερ» [vids]

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Η Αγγλία που δεν είχε πρόκριση από την φάση των «16» σε 90′ λεπτά επικράτησε στο ντέρμπι της Γερμανίας με 2-0 και πλέον βρίσκεται στους «8» του Euro. Στέρλινγκ και Κέιν οι σκόρερ.

Οι Γερμανοί έπειτα από εννέα προκρίσεις στα προημιτελικά ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων, ήρθε η σειρά τους να πάνε στο σπίτι τους και να δουν το υπόλοιπο Euro από τον… καναπέ.

Ωραίο το θέαμα, τα πολλά γκολ, οι εναλλαγές συναισθημάτων, όμως τα παιχνίδια που δεν έχουν τις πολλές φάσεις, αλλά έχουν πάθος, τρεξίματα, σκληρές μάχες. Ένα από αυτά τα παιχνίδια ήταν και το Αγγλία – Γερμανία. «Κλασικό» ευρωπαϊκό ματς και μπορούμε να πούμε ότι μας κρατούσε σε μια εγρήγορση
Από πολύ νωρίς, από τα πρώτα λεπτά η Γερμανία ήταν αυτή που είχε την κατοχή της μπάλας και μάλιστα είχε και την πρώτη… απειλή προς την εστία του Πικφορντ. Μόλις στο 10’ ο Γκορέτσκα κέρδισε φάουλ και καλό σημείο. Η κομπίνα των «πάντσερ» βγήκε, όμως το σουτ του Χάβερτζ κόντραρε.
Η Αγγλία έψαχνε τα πατήματά της στον αγωνιστικό χώρο και άρχισε να τα βρίσκει όσο κυλούσαν τα λεπτά, ειδικά από το 11’-12’ και μετά. Στην πρώτη τους επίσκεψη, με αξιώσεις, στην περιοχή των «πάντσερ» ο Στέρλινγκ άφησε τα διαπιστευτήρια του με ένα πολύ ωραίο σουτ, όμως ο Νόιερ ήταν σε ετοιμότητα.

Λίγα πράγματα στα επόμενα λεπτά, από πλευράς φάσεων, όμως με ρυθμό που έλεγες «τώρα θα βγει μια καλή έμπνευση και θα μπει το γκολ». Με τούτα και με εκείνα η σπουδαιότερη ευκαιρία στο ματς ήρθε στο 32’, με τον Βέρνερ. Ο Γερμανός επιθετικός βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για γκολ, όμως ο Πίκφορντ του είπε «όχι».

Η κατοχή συνέχισε να έχει βρίσκεται στα πόδια της ομάδας του Γοακίμ Λεβ, χωρίς ουσία, χωρίς να μπορούν να φτάσουν με αξιώσεις στο τέρμα των «τριών λιονταριών». Και κάπου εκεί φτάνοντας προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Κέιν έχασε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία για να κάνει το 1-0. Ο Στέρλινγκ μπήκε στην περιοχή, ο επιθετικός της Τότεναμ επωφελήθηκε, πέρασε και τον Νόιερ και εκεί που ήταν έτοιμος να σκοράρει, ο Χούμελς έδιωξε σαν από μηχανής Θεός. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, πάλι η Γερμανία ήταν αυτή που είχε την πρώτη καλή ευκαιρία με τον Χάβερτζ, όμως ο Πίκφορντ του είπε και πάλι όχι.

Λίγες οι φάσεις στη συνέχεια του αγώνα. Μέχρι και το 75′. Όταν Στέρλινγκ το πήρε πάνω του, συνεργάστηκε πολύ ωραία με τον Κέιν, ο οποίος μοίρασε αριστερά την μπάλα, η οποία εν τέλει έφτασε στα πόδια του επιθετικού της Σίτι, κάνοντας το 1-0.

Αποσβολωμένοι κοιτούσαν οι Γερμανοί που δεν μπορούσαν να πιστέψουν ότι δεν θα βρίσκονται πλέον στους «8» και στο 85′ ο Κέιν τους έπιασε στον ύπνο, βάζοντας την «ταφόπλακα» στα «πάντσερ». Ο Γκρίλις έβγαλε ωραία σέντρα από τα αριστερά ο φορ της Τότεναμ έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 2-0. Λίγα πράγματα μπορούσαν να γίνουν στα εναπομείναντα λεπτά, με τους Γερμανούς να βρίσκονται σε σοκ και εν τέλει και αποκλεισμένοι από την μεγάλη του αντίπαλο την Αγγλία.