overfm.gr | Euro 2021 | Αγγλία – Δανία 2-1: Ήρωας Κέιν – Ιστορικός τελικός για τα «τρία λιοντάρια» [vids]

Είναι γεγονός! Πιστέψτε το! Η Αγγλία για πρώτη φορά στην ιστορία της βρίσκεται σε τελικό Euro. Επικράτησε στον ημιτελικό της Δανίας 2-1 στην παράταση (1-1 κ.α) και έκλεισε θέση στον τελικό της Κυριακής (11/07) κόντρα στην Ιταλία.

Η Αγγλία μετά την ψυχρολουσία του 1-0 στο 30ο λεπτό του αγώνα από τον Νταμσγκαρντ, ανέβασε ρυθμό ισοφάρισε στο 39′ με το αυτογκόλ του Κιάερ και έφερε τούμπα το παιχνίδι ο Κέιν στο 104′ της παράτασης.

Από την άλλη μεριά οι Δανοί που ήταν εξαιρετικοί για ένα ημίχρονο, φεύγουν από τη διοργάνωση, αποτέλεσαν ίσως την πιο ευχάριστη έκπληξη του Euro, παίζοντας και για τον Κρίστιαν Έρικσεν, θυμίζοντας εποχές 92′.

Ο αγώνας

Οι Άγγλοι ξεκίνησαν δυνατά στο ματς, προσπαθώντας μέσω της κατοχής να βρουν ελεύθερους χώρους και μάλιστα στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης ο Στέρλινγκ έχασε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα. Ο επιθετικός της Σίτι μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ ήταν αδύναμο και μπλόκαρε ο Σμάιχελ

Στη συνέχεια η Δανία άρχισε να ανεβάζει αισθητά ρυθμό μετά το πρώτο δεκάλεπτο, πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπαθούσαν να απειλήσουν τους Άγγλους. Μάλιστα μέχρι και τα μέσα του πρώτου μέρους είχαν αδρανοποιήσει επιθετικά την ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκειτ, αφού κατάφεραν να παγώσουν τον ρυθμό.

Από το ξεκίνημα τουρνουά η Δανία είναι ευχάριστη έκπληξη της διοργάνωσης. Μπορεί στην πρεμιέρα να πάγωσε όλος ο κόσμος με την κατάρρευση του Κρίστιαν Έρικσεν, όμως στη συνέχεια βρήκε ρυθμό και έφτασε ως και τα ημιτελικά.

Αυτό ακριβώς μας έδειξε και στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Νταμσγκαρντ με μια αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πικφορντ κάνοντας το 1-0 για τη Δανία.

Η απάντηση ήταν άμεση για τους Άγγλους, οι οποίοι φάνηκε να μην επηρεάζονται και να μην αλλάζουν το πλάνο τους. Μόλις εννέα λεπτά αργότερα (στο 39’) ο Κέιν έβγαλε εξαιρετική κάθετη μπαλιά στον Σάκα, εκείνος μπήκε στην περιοχή, πάσαρε προς τον Στέρλινγκ, την τελευταία στιγμή έβαλε το πόδι του ο Κιάερ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Να σημειωθεί πως ένα λεπτό πριν το γκολ ο Στέρλινγκ πρωταγωνίστησε σε μία παρόμοια ευκαιρία, όμως ο Σμάιχελ έσωσε την εστία του.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι κι έτσι οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να βρίσκεται στο 1-1.

Δυνατά ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν εξουδετερώσουν η μία την άλλη, παίρνοντας μάλιστα και περισσότερα ρίσκα. Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 10λεπτο του δευτέρου μέρους, με τον Χάρι Μαγκουάιρ να χάνει σπουδαία ευκαιρία για να φέρει τούμπα το ματς.

Ο Μάουντ εκτέλεσε φάουλ από τη δεξιά πλευρά, ο επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε την κεφαλιά, όμως ο Σμάιχελ είπε ηχηρό «όχι» με μια πολύ ωραία εκτίναξη.

Στη συνέχεια οι ομάδες, όσο περνούσαν τα λεπτά έγιναν πιο προσεκτικές στις κινήσεις τους, δεν πίεσαν και τόσο για το γκολ και όλα έδειχναν πως θα οδηγηθούμε σε μία ακόμα παράταση. Στο 93′ η Αγγλία έχασε μια ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι, όμως το σουτ του Φίλιπς πήγε αρκετά ψηλά

Η παράταση ξεκίνησε με τους Άγγλους να έχουν το γκάζι πατημένο, ενώ από την άλλη πλευρά έδειχναν να έχουν παραδοθεί στις ορέξεις των Βρετανών. Είχαν την κατοχής της μπάλας, πατούσαν συνεχώς περιοχή και φαινόταν πως το γκολ θα έμπαινε αργά η γρήγορα.

Και μπήκε! Στο 103′. Ο Στέρλινγκ μπήκε στην περιοχή των Δανών ο Μέλε του έκανε πέναλτι και ο διαιτητής της αναμέτρησης το σφύριξε αμέσως. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χάρι Κέιν. Η πρώτη εκτέλεση ήταν κακή, με τον Σμάιχελ να αποκρούει, στην επαναφορά όμως ο επιθετικός της Τότεναμ σκόραρε σε άδειο τέρμα κάνοντας το 2-1 για την Αγγλία.

Στο δεύτερο μέρος της παράτασης, δεν άλλαξε κάτι. Η Αγγλία διατήρησε το προβάδισμα και έκλεισε θέση στον μεγάλο τελικό της Κυριακής.

ΑΓΓΛΙΑ – ΔΑΝΙΑ 2-1 (Παρ.) (1-1 κ.α)
ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Μαγκουάιρ, Στόουνς, Γουόκερ, Σο, Μάουντ (95′ Φόντεν), Ράις, Φίλιπς (95′ Χέντερσον), Στέρλινγκ, Σάκα (69′ Γκρίλις, 106′ Τρίπιερ), Κέιν.
ΔΑΝΙΑ (Κάσπερ Γιούμλαντ): Σμάιχελ, Κρίστενσεν (79′ Αντερσεν), Βέστεργκααρντ, Κιάερ, Μέλε, Στρίγκερ-Λάρσεν (67′ Βας), Ντιλέινι, Χόιμπιεργκ, Μπρέθγουεϊτ, Ντάμσγκααρντ (67′ Πόουλσεν), Ντόλμπεργκ (67′ Νόργκαρντ).