overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Αυστρία – Ελλάδα 2-1

Η Ελλάδα δέχθηκε σε 3′ δύο γκολ και ηττήθηκε από την Αυστρία (2-1).

Την ήττα υπέστη η Εθνική μας ομάδα στην αναμέτρηση με την Αυστρία, καθώς ηττήθηκε με 2-1 σε φιλικό παιχνίδι. Η Ελλάδα προηγήθηκε στο σκορ με τον Κώστα Φορτούνη, αλλά με δύο γκολ σε τρία λεπτά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν τούμπα το ματς.

Η Ελλάδα δεν μπήκε καλά στο γήπεδο και οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο. Η Αυστρία σε δύο λεπτά μέτρησε τρία κόρνερ και πίεζε την εστία του Σωκράτη Διούδη. Η Εθνική μας μετά τα πρώτα νωθρά λεπτά προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς και έχασε την πρώτη της φάση στο 7′. Συγκεκριμένα, κέρδισε κόρνερ, από το οποίο ο Τζαβέλας πήρε κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Ο Φούντας ανέβασε στροφές και προσπάθησε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, δίχως επιτυχία όμως. Η Αυστρία πίεζε ψηλά τους παίκτες της Εθνικής Ομάδας και αυτό δυσκόλευε την ομάδα του Φαν Σκιπ. Οι γηπεδούχοι παράλληλα είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν, αλλά στην τελική προσπάθεια τα χάλαγαν και δεν μπορούσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενουμένων.

Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να βρουν κλασική ευκαιρία στο τέρμα και αρκέστηκαν σε μακρινά σουτ, τα οποία όμως δεν είχαν ευτυχή κατάληξη. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε δίχως κάποιο τέρμα. Το θέαμα ήταν κακό στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, ενώ η εικόνα της Εθνικής ήταν κάτω του μετρίου.

Η Αυστρία συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο 45λεπτο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, πίεσαν και προσπάθησαν να βρουν το γκολ, με το οποίο θα έπαιρναν προβάδισμα. Η Ελλάδα είχε παθητικό ρόλο στο ματς, καθώς δεν μπορούσε να βγει σωστά στην επίθεση κι έτσι το σκορ παρέμεινε κολλημένο στο μηδέν.

H Eθνική μας κόντρα στη ροή της αναμέτρησης κατάφερε να βρει το γκολ. Συγκεκριμένα, στο 63′ ο Φούντας έδωσε μάχη με τον Λαίνερ, είδε την κίνηση του Φορτούνη, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον Πέρβαν και άνοιξε το σκορ (0-1). Η εικόνα παρότι προηγήθηκε η Ελλάδα, δεν άλλαξε. Η Αυστρία συνέχισε να πιέζει και κέρδισε το ένα κόρνερ πίσω από το άλλο, τα οποία όμως πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Η Ελλάδα χαλάρωσε μετά το γκολ και η Αυστρία την τιμώρησε. Σε διάστημα τριών λεπτών οι γηπεδούχοι σημείωσαν δύο γκολ και έφεραν τούμπα το ματς. Αρχικά στο 77′ ο Μπάουμγκαρντνερ έβγαλε την σέντρα από τα αριστέρα και ο Γκρίμπιτς με κοντινό πλασέ έγραψε το 1-1, ενώ στο 80′ ο Μπάοιμγκαρντνερ ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους Αυστριακούς (2-1).

Στις καθυστερήσεις η Εθνική έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Τζαβέλας γύρισε την μπάλα με το κεφάλι του και ο Μπακασέτας έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Εθνική μας ηττήθηκε τελικά με 2-1.