overfm.gr | Europa League | ΑΕΚ-Ζόρια 0-3: «Σβήνει» το όνειρο της πρόκρισης…

Η «Ένωση» έχει πολύ πιο δύσκολο έργο πλέον.

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 3-0 από τη Ζόρια στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League. Η  «Ένωση» έχασε από τα χέρια της ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, το οποίο θα τη βοηθούσε στην μάχη για την πρόκριση στους 32 της διοργάνωσης.

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο ματς, δείχνοντας από την αρχή τι αναζητούσε στο παιχνίδι. Τη νίκη. Στο 3ο μόλις λεπτό ο Λιβάγια έγινε επικίνδυνος με γυριστό σουτ το οποίο βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων, ενώ τρία λεπτά (6’) ο Ινσούα προσπάθησε ξανά με σουτ έξω από την περιοχή, το όποιο κατέληξε άουτ.

Η Ζόρια, η οποία είχε να αγωνιστεί από τις 8 του μήνα, άργησε να δείξει κάτι στο παιχνίδι αλλά όταν το έκανε, δυσκόλεψε το έργο της ΑΕΚ. Οι φιλοξενούμενοι έγιναν πιο κινητικοί, πίεσαν την αντίπαλη άμυνα και σημείωσαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 40ο λεπτό με δυνατό σουτ του Τσίγκανικς, το οποίο πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αθανασιάδη και κατέληξε άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για την «Ένωση». Στο 48ο λεπτό ο Σάκχοφ αντίκρισε κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) και βγήκε εκτός αγώνα. Η ΑΕΚ, αν και με αριθμητικό μειονέκτημα, απείλησε ξανά στο 51’ με δυνατό σουτ του Τάνκοβιτς αλλά ο Σεβτσένκο απέκρουσε εντυπωσιακά.

Τα πράγματα δυσκόλεψαν κι άλλο για τους γηπεδούχους από το 60’ και μετά. Στο 61ο λεπτό ο Τσίγκανικς σέντραρε, ο Αθανασιάδης έκανε λάθος έξοδο και ο Γκρόμοβ, εκμεταλλευόμενος το λάθος του κίπερ, πλάσαρε στα δίχτυα και έγραψε το 1-0 για την ομάδα του. Highlight του αγώνα είναι μια πρωτόγνωρη φάση στο 68ο λεπτό και τη σέντρα του Σβάρνα η οποία πήρε υπερβολικό ύψος και αντί η μπάλα – όπως όλοι περίμεναν – να καταλήξει άουτ, εκείνη χτύπησε στο γάμα του δοκαριού αιφνιδιάζοντας τον τερματοφύλακα.

Η Ζόρια βρήκε ξανά δίχτυα στο 75ο λεπτό με σουτ του Καμπάεβ εντός περιοχής, γράφοντας έτσι το 2-0 για την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ, δημιουργώντας φάσεις τόσο στο 79ο λεπτό με τον Σβάρνα, όσο και στο 84’ με ψαλιδάκι του Λιβάγια. Το γκολ πάντως βρήκαν οι Ουκρανοί στο 85ο λεπτό και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιουρτσένκο (στο οποίο υπέπεσε ο Γαλανόπουλος), διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 3-0.

Με τη λήξη αυτού του ματς και του Μπράγκα-Λέστερ (3-3) η βαθμολογία διαμορφώνεται ως εξής: