overfm.gr | Basketball Champions League | ΑΕΚ – Τρεβίζο 77-92 – Συνέχεια στις «χαμηλές» πτήσεις…

Ήττα για την ΑΕΚ με 77-92 από την Τρεβίζο με την Ένωση να συνεχίζει τις κακές πτήσεις και τον Στέφανο Δέδα να προσπαθεί να βρει λύσεις…

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 77-92 από την πάρα πολύ καλή Τρεβίζο. Παρά την προσπάθεια από τους Χάμερ, Κόλομ και Γέλοβατς δεν είχε απάντηση στην Ιταλική ομάδα.

Από την άλλη πλευρά η Τρεβίζο είχε σε πολύ καλή μέρα τους Σίμς και Ντίμσα οι οποίοι έκαναν ότι ήθελαν στην άμυνα των «κιτρινόμαυρων».

Το παιχνίδι:

Η ΑΕΚ ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Κόλομ, Γέλοβατς, Γκρίφιν, Βάουλετ, Χάμερ, ενώ οι Ιταλοί με τους Ράσελ, Άκελε, Ντίμσα, Σίμς, Σοκολόφσκι.

Οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπήκαν πολύ καλά στην αναμέτρηση και από τα πρώτα λεπτά κυνηγούσαν την Τρεβίζο. Οι Ιταλοί προηγήθηκαν με +7 (0-7) και +8 (2-10) αντίστοιχα. Η ομάδα του Στέφανου Δέδα παρόλα αυτά ήταν κοντά στο σκορ και μείωσε άμεσα σε -4 (10-14), ενώ πλησιάσε ακόμα και στον -1 (25-16), με την Τρεβίζο να βρίσκει ρυθμό και να ανεβάζει εκ νέου την διαφορά στο +8 (15-23). Η 1η περίοδος έκλεισε με 18-23, με τον προπονητή της ΑΕΚ να έχει αρκετά παράπονα από τους παίκτες της ομάδας του.

Η 2η Περίοδος ξεκλινησε οάλι με την Τρεβίζο να βρίσκει πρώτη καλάθι με τον Τζόνς για το -7 (18-25), με την ΑΕΚ όμως να ανεβάζει γρήγορα ρυθμό και να αναγκάζει τον Μένετι σε γρήγορο time out. Η διαφορά είχε μειωθεί στους -3 (22-25). Εκεί το τάιμ άουτ λειτούργησε θετικά για την Ιταλική ομάδα, αφού πήγε την διαφορά για πρώτη φορά στους +11 (24-35).Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των Ιταλών και το ημίχρονο έκλεισε 36-50 υπερ της Τρεβίζο.

Στο 2ο ημίχρονο και την 3η περίοδο η ΑΕΚ μπήκε κάπως καλύτερα. Με άμυνα που «δάγκωνε» μείωσε την την διαφορά στους -6 (52-58). Χάμερ και Γέλοβατς προσπαθούσαν από πλευράς ένωσης, με τον Κόλομ να ακολουθεί και να κάνει και εκείνος εκπληκτικό παιχνίδι. Εν τέλη οι «κιτρινόμαυροι» έκλεισαν την 3η περίοδο στο -5 (60-65), μπαίνοντας στη τελική ευθεία σε απόσταση βολής.

Η 4η περίοδο ξεκίνησε πάλι με την ΑΕΚ να κυνηγάει την Τρεβίζο. Ο Κόλομ παρ’ ότι είχε αδιαθεσία ήταν από τους κορυφαίους παίκτες της Ένωσης. Η Τρεβίζο όμως σε κάθε επίθεση της ομάδας του Στέφανου Δέδα έβρισκε πάντα απάντηση και τρόπο ώστε να ξεφύγει μπροστά. Τελικά οι Ιταλοί επικράτησαν με 77-92 και έτσι η Ένωση συνεχίζει με ήττες στον όμιλο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε – Σαράπα – Γιάκομπς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 36-50, 60-65, 77-92.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε δύο βδομάδες, η ΑΕΚ δοκιμάζεται εκτός έδρας από τη Ρίγα (3/11), ενώ η Τρεβίζο επιστρέφει στο γήπεδό της για να αντιμετωπίσει τη Σομπατέλι (3/11).