overfm.gr | Champions League | AEK – Σολέ 83-81: Τρία στα τρία για την Ένωση!

Η ΑΕΚ επικράτησε της Σόλε με σκορ 83-81.

Το τρία στα τρία στον όμιλο της στο Basketball Champions League έκανε η ΑΕΚ, αφού επικράτησε με 83-81 επί της Σολέ στο κλειστό “Νίκος Γκάλης”. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου παρόλο που είχε χτίσει διψήφια διαφορά κατά την διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου, λίγο έλειψε να χάσει το παιχνίδι, αφού οι Γάλλοι μείωσαν στον πόντο, ωστόσο ο Λοτζέσκι ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των βολών για αν έρθει η νίκη. Κορυφαίοι για την Ένωση οι Μορέιρα (21π) και Λοτζέσκι (18π).

Αρκετά αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ και την Ένωση να παίρνει αέρα 4 πόντων μετά από τρίποντο του Ρογκαβόπουλου (11-7). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι των κιτρινόμαυρων, οι οποίοι με την σειρά τους απαντούσαν κυρίως με τον Κιθ Λάνγκφορντ, ο οποίος είχε 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει με την πρώτη περίοδο να λήγει με την ΑΕΚ να έχει βραχεία κεφαλή (21-20).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ανέλαβαν δράση οι παλιοσειρές των κιτρινόμαυρων (Ματσιούλις, Λοτζέσκι και Σλότερ), με τον τελευταίο να έχει εμφανές πλεονέκτημα κοντά στην ρακέτα και είτε να σκοράρει είτε να μοιράζει στους συμπαίκτες του. Κάπως έτσι οι «κιτρινόμαυροι» δημιούργησαν διψήφια διαφορά υπέρ τους (37-24) με τον Λοτζέσκι. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στους 6 με κάρφωμα του Ντιαρά (39-33), με την ΑΕΚ να κλείνει το πρώτο μέρος προηγούμενη με 6 (43-37).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αρκετά βελτιωμένη στην επανάληψη και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με βολές του Ντάβενπορτ (46-46) μετά από δυόμισι λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι έγινε εξαιρετικά αμφίρροπο με την ΑΕΚ να διατηρεί το προβάδισμα μεν, αλλά να μην μπορεί αν χτίσει διαφορά ασφαλείας. ΄Η Ένωση προηγήθηκε με 4 με βολές του Σλότερ (55-51), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά τρέχοντας ένα μικρό σερί 5-0 (55-56), με την Ελληνική ομάδα να πηγαίνει με διαφορά τριπόντου στην λήξη του δεκαλέπτου (61-58).

Στην τέταρτη περίοδο η Ένωση έβαλε ξανά την μπάλα στο ζωγραφιστό όπως είχε κάνει και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα ο Μορέιρα να δημιουργήσει αρκετά προβλήματα στους Γάλλους, χτίζοντας μια διαφορά 8 πόντων πέντε λεπτά πριν το τέλος. Η Σολέ κατάφερε να μειώσει στους τέσσερις, με τον Λάνγκφορντ να έχει 1 στις 4 βολές στο τελευταίο λεπτό και τους Γάλλους να μειώνουν στον πόντο (80-79) με τον Κρόμα 15” πριν το τέλος. Τελικά ο Λοτζέσκι ήταν ψύχραιμος από την γραμμή της φιλανθρωπίας με την ΑΕΚ να παίρνει την νίκη με το τελικό 83-81.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 43-37, 61-58, 83-81