overfm.gr | Basketball Champions League | ΑΕΚ – Ρίγα 88-79: Πρώτη νίκη για την ΑΕΚ στην Ευρώπη

Διατήρησε τις όποιες ελπίδες έχει για πρόκριση η «βασίλισσα».

Η ΑΕΚ κέρδισε στο κλειστό των Άνω Λιοσίων την Ρίγα με σκορ 88-79, παίρνοντας με αυτό τον τρόπο την 1η της νίκη στους ομίλους του BCL για τη φετινή χρονιά, διατηρώντας παράλληλα ορισμένες πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση. Παρά τα πολλά της προβλήματα η «βασίλισσα» με κορυφαίο τον Κίνο Κολόμ και έχοντας την συμπαράσταση του κόσμου της, πήρε μια νίκη η οποία μπορεί να είναι κομβική για την συνέχεια της διοργάνωσης.

Η Ρίγα ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενος να είναι τρομεροί από το τρίποντο, καθώς μετρούσαν 5/8. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Δέδα ισορρόπησαν τον αγώνα και κάνοντας ένα μικρό σερί οι δυο ομάδες τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 25-25. Σταδιακά η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοση της και πήρε μια μικρή διαφορά από την αντίπαλο της, δείχνοντας πως εύκολα ή δύσκολα θα καταφέρει να πάρει τη νίκη.

Πολύ σημαντικό βέβαια το γεγονός πως η «βασίλισσα» έπαιξε καλή άμυνα, με αποτέλεσμα να μην γίνει… πάρτι κάτω από την ρακέτα της, όπως στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δυο ομάδων. Παρόλα αυτά οι διαιτητές απέβαλαν τον Μπράιαν Ανγκόλα με δευτερη τεχνική ποινή, με την ΑΕΚ να έρχεται αντιμέτωπη με άλλη μια απουσία.

Παρόλα αυτά στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο η κλάση των Νίκο Παππά και Κίνο Κολόμ μίλησε, με τους δυο παίκτες να βάζουν τα «μεγάλα» σουτ και να δίνουν στην ΑΕΚ μια νίκη, που της δίνει ελπίδες για πρόκριση, βελτιώνοντας παράλληλα το ρεκόρ της στην διοργάνωση στο 1-3.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 40-37, 58-58, 88-79.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 26 (2/6 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 4/7 βολές, 5 ασίστ), Γκρίφιν 9, Χάμερ 17 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Παππάς 9 (1/5 τρίποντα), Βαουλέτ 4, Ανγκόλα 8 (2), Φιλιππάκος 5 (1), Φλιώνης 5, Καρλής, Μαυροειδής 5 (7 ριμπάουντ).

Ρίγα (Γκαϊλίτις): Άτε 2 (1/5 σουτ), Κάρι 9 (1), Μάντσεν 10 (8 ριμπάουντ), Ράιλι 7 (1/4 τρίποντα), Ζόρικς 22 (5/10 τρίποντα), Γκρόμοβς, Γκούλμπις 11 (4 ριμπάουντ), Χάμοντς 12 (1), Γουόκερ 6 (1).