overfm.gr | Basket League | ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 73-79: Τρίτη θέση για τους “πράσινους” στο Σούπερ Καπ

Την τρίτη θέση στο πρώτο Σούπερ Καπ πήρε ο Παναθηναϊκός

Την τρίτη θέση στο πρώτο Σούπερ Καπ πήρε ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα επικράτησε της ΑΕΚ με 79-73 στον μικρό τελικό, παίρνοντας και τη… ρεβάνς για την ήττα στο μεταξύ τους φιλικό. Στην τέταρτη θέση τερμάτισε η Ένωση, η οποία πρέπει να ανεβάσει στροφές στη συνέχεια ενόψει του Final 8 του Basketball Champions League.

Tο παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’όλη τη διάρκεια του, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν από την αρχή κοντά στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 8 πόντους (35-43) στο 18′, αλλά η ΑΕΚ με σερί 9-0, πήρε το προβάδισμα (44-43) στο τέλος του ημιχρόνου.

Με τον Λάνγκφορντ να τραβάει το κουπί στην επίθεση, η ΑΕΚ ξέφυγε με 7 πόντους (54-47), αλλά ο Παναθηναϊκός επέστρεψε (54-55) με πρωταγωνιστές τους Νέντοβιτς και Μποχωρίδη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Νέντοβιτς και Φόστερ βγήκαν μπροστά για τον Παναθηναϊκό και η ομάδα του Βόβορα κατάφερε να χτίσει διψήφια (61-71) διαφορά στο 34′.

Η ΑΕΚ χαμήλωσε το σχήμα και με τον Βλάντο Γιάνκοβιτς στο «4» κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά (68-74, 37′, 73-76 στο 39′), αλλά ο Παπαπέτρου με τρίποντο “καθάρισε” την υπόθεση νίκη για τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 44-43, 59-59, 73-79.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 12 (5/11 δίποντα, 2/4βολές, 13 ριμπάουντ, Λάνγκφορντ 20 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8/8 βολές, 2 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 5 (1), Γκίκας, Ρογκαβόπουλος, Ράις 9 (2/7 σουτ, 3 ασίστ), Ματσιούλις 12 (4/5 τρίποντα), Γιάνκοβιτς 3, Ζήσης 1, Λοτζέσκι 11 (3/5 τρίποντα), Άτκινς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Παπαγιάννης 8 (4/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 15 (1), Νέντοβιτς 21 (1/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 10/12 βολές), Γουάιτ, Σαντ-Ρος 2 (1/7 σουτ, 1 ασίστ), Μποχωρίδης 5 (2/6 σουτ, 5 ασίστ), Όγκαστ 4, Κασελάκης 6 (1), Φόστερ 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 3 (5 ριμπάουντ), Μπέντιλ 5 (5 ριμπάουντ).