overfm.gr | Χάντμπολ | ΑΕΚ – Γκορένιε 31-29: «Μεγάλη» νίκη για την Ένωση που βλέπει τελικό

H AEK έκανε μια σπουδαία νίκη και πλέον απομένει ένα παιχνίδι προκειμένου να πάει στον τελικό της διοργάνωσης.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό του EHF European Cup έκανε η ΑΕΚ. Η πρωταθλήτρια Ελλάδας επικράτησε στην αίθουσα  «Γ. Κασιμάτης» στο ΟΑΚΑ με 31-29 ενάντια στην Γκορένιε και πλέον πάει στην Σλοβενία με δυο γκολ προβάδισμα στις αποσκευές της. Κορυφαίοι σκόρερ για την ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια ήταν οι Μόγια(επτά γκολ) και Μυλωνάς(πέντε).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να παίζουν από το πρώτο λεπτό πολύ δυνατά. Η ΑΕΚ μλαλιστα η οποία στο πρώτο μισάωρο του παιχνιδιού βρισκόταν μπροστά στο σκορ, ωστόσο δεν μπόρεσε να το κάνει με πάνω από ένα ή δυο γκολ. Η Γκορένιε δεν άφηνε την ΑΕΚ να… φύγει μπροστά στο σκορ, και πάντα ψαλίδιζε την διαφορά. Μάλιστα η Ένωση είχε έντονα παράπωνα από την διαιτησία της αναμέτρησης, αναφορικά με τις αποφάσεις τους.

Ο προπονητής των «κιτρινπομαυρων» Δημήτρης Δημητρούλιας έκανε ένα πολύ καλό κοουτσάρισμα μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, και δίνοντας τις κατάλληλες οδηγίες καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Μάλιστα στα πρώτα 30΄η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά με σκορ 16-14. Ο καλύτερος παίκτης της ΑΕΚ δεν ήταν άλλος από τον Μυλωνά. Ο Έλληνας αθλητής ήταν εξαιρετικός τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Επίσης πολύ καλή για την Ένωση ήταν τόσο ο Μογια όσο και ο Κεδέρης.

Ο Ισπανός playmaker έκανε ίσως το καλύτερο παιχνίδι του με την φανέλα της ΑΕΚ, πιάνοντας υψυλά στάνταρ απόδοσης, δείχνωντας συνάμα την τεράστια κλάση του. Οι γηπεδούχοι είχαν μια πολύ καλή απόδοση και στο Β ημίχρονο, ωστόσο η Γκορένιε έδειξε πως είναι μια αρκετά δυνατή ομάδα και δεν βρίσκεται τυχαία στα ημιτελικά.

Μάλιστα στο ταιμ αουτ που πήρε ο Δημητρούλιας έδωσε οδηγία στους παίκτες του να αφήσουν το σκορ στην άκρη, και να έχουν πρωταρχικό στόχο και σκοπό να πάρουν τη νίκη. Φαίνεται πως μετά από αυτά τα πόδια των αθλητών της ΑΕΚ… λύθηκαν κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να φτάσουν την διαφορά ακόμα και στο +4
Ωστόσο η Γκορένιε κατάφερε στα τελευταία λεπτά του δέυτερου 30λέπτου να «ψαληδήσει» την διαφορά και να ηττηθεί με μόλις δυο γκολ. Κάπως έτσι η ΑΕΚ πήρε άλλη μια νίκη στην φετινή της πορεία στην Ευρώπη και κατάφερε να επικρατήσει με 31-29 στον πρώτο ημιτελικό του EHF European Cup στην Αθήνα.

Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για το επόμενο Σάββατο (24/04) με την ΑΕΚ να εχει το προβάδισμα, αλλά σε καμία περίπτωση να μην εχει εξασφαλίσει την πρόκριση στον «μεγάλο» τελικό.