overfm.gr | Super League 1 | ΑΕΚ – Αστέρας Τρίπολης 3-1: Ο Λόπες έδωσε τη λύση στο κρίσιμο σημείο και η Ένωση εδραιώθηκε στην 4αδα [vids]

H ΑΕΚ πήρε πιο δύσκολα τη νίκη απ’ ότι δείχνει το τελικό 3-1 με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης και πλέον έχει ισχυρό προβάδισμα στη «μάχη» που δίνει για τη διεκδίκηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

H AEK πήρε τη νίκη με 3-1 επί του Αστέρα Τρίπολης, για την 4η αγωνιστική των playoffs της Super League Interwetten και έτσι δεν άφησε ανεκμετάλλευτη τη νίκη απέναντι στον Άρη, την προηγούμενη αγωνιστική. Η Ένωση πλέον βρίσκεται στην 3η θέση με 54 βαθμούς, ενώ από την άλλη, η ομάδα της Αρκαδίας έμεινε στην 6η θέση με 44 βαθμούς.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η πολύ καλή ενέργεια του Μάνταλου στο πρώτο γκολ της Ένωσης που… άδειασε τον Αλβάρες.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Μάνταλος έκανε τρομερό ματς και οι δύο ασίστ που έδωσε επιβεβαίωσαν αυτό το γεγονός, ενώ ήταν τρομερά ενεργητικός καθ’όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Παπαδόπουλος ήταν σταθερός κάτω από τα γκολπόστ και δεν φέρει καμία ευθύνη για τα τρία γκολ που πέτυχε η ΑΕΚ, τη στιγμή που το σκορ μπορούσε να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Λιβάι Γκαρσία είναι ο ποδοσφαιριστής που η ΑΕΚ περιμένει τα περισσότερα πράγματα, όμως σήμερα δεν φάνηκε στον αγώνα.

ΤΑ ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ: Η ΑΕΚ διαμαρτυρηθήκε για ένα πέναλτι πάνω στον Ολιβέιρα στο 33′, όμως ο Ευαγγέλου έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

FACE TO FACE ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Χιμένεθ έδωσε στην ΑΕΚ επιθετική πνοή, κάτι που αποτυπώθηκε στο γήπεδο και έφερε τη νίκη. Ο Ράσταβατς από την άλλη, παρέταξε έναν αξιόμαχο Αστέρα, που θα μπορούσε να φύγει τουλάχιστον με τον βαθμό της ισοπαλίας από το ΟΑΚΑ

ΑΝΑΛΥΣΗ:

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν πολύ καλή δημιουργικά, έκανε φάσεις μπροστά από την εστία του Αστέρα και ήταν γενικώς αρκετά δραστήρια. Αυτό φάνηκε ήδη από τις αρχές του ματς όταν ο Σβάρνας σκόραρε, αλλά τελικά το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ που δόθηκε στον Ολιβέιρα.

Δείτε το ακυρωθέν γκολ της ΑΕΚ:

Στο 39′ όμως ήρε το γκολ που δικαιούταν η ΑΕΚ βάση απόδοσης. Ο Μάνταλος πέρασε με εξαιρετική προσπάθεια τον αντίπαλό του από τη δεξιά πλευρά και έβγαλε ασίστ στον Γαλανόπουλο ο οποίος άνοιξε το σκορ.

Δείτε το 1-0 της ΑΕΚ:

Παρ’ όλα αυτά, η ΑΕΚ δεν πρόλαβε να χαρεί για πολύ, καθώς στα… καπάκια ήρθε η ισοφάριση από τον Αστέρα. Ο Αντριάν Ριέρα με ωραία ενέργεια βρέθηκε απέναντι από τον Αθανασιάδη και με δυνατό σουτ έκανε το 1-1.

Δείτε το 1-1 του Αστέρα Τρίπολης:

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας έχασε καλή ευκαρία, όταν στο 64′ το σουτ του Ιγκλέσιας πήγε στο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Μουνάφο μπορεί να σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Τελικώς, η ΑΕΚ κατάφερε να βρει σκορ λίγο πριν τη λήξη του αγώνα και συγκεκριμένα στο 85′. Ο Μάνταλος έκανε τη μπαλιά και ο Λόπες πετάχτηκε στο πίσω δοκάρι, κάνοντας το 2-1.

Δείτε το 2-1 της ΑΕΚ:

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ένωση σφράγισε τη νίκη, καθώς από πάσα του Κοσίδη, ο Αλμπάνης διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Δείτε το 3-1 της ΑΕΚ:

Συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Βασιλαντωνόπουλος, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Κρίστιτσιτς (84΄ Κοσίδης), Γαλανόπουλος (63΄ Σιμάνσκι), Μάνταλος, Γκαρσία, Ανσαριφάρντ (53΄ Αλμπάνης), Ολιβέιρα

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Σουάρες, Καστάνο (88΄ Χριστόπουλος), ‘Αλβαρες, Μουνάφο, Βαλιέντε (88΄ Αλί Μπαμπά), Τιλίκα (88΄ Κρέσπι), Ριέρα (76΄ Γκόμες), Σίτο (61΄ Ιγκλέσιας), Μπαράλες