overfm.gr | Basket League | ΑΕΚ – Άρης 84-67: «Καθάρισαν» Λάνγκφορντ και Μορέιρα

Άλλη μια νίκη για τη «βασίλισσα» στην Basket League! Κορυφαίοι της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου οι Λάνγκφορντ και Μορέιρα, που είχαν από 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Το εφτά στα εφτά στην φετινή Basket League έκανε η ΑΕΚ , αφού επικράτησε με 84-67 επί του Άρη στο κλειστό «Νίκός Γκάλης». Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδους, ωστόσο η εκτελεστική δεινότητα των Λάνγκφορντ (16π) και Μορέιρα (14π) έδωσε την δυνατότητα στους γηπεδούχους να ξεφύγουν και να φτάσουν σε μια άνετη νίκη.

H νευρικότητα κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά του αγώνα με το σκορ να μένει χαμηλά και την ΑΕΚ να προηγείται με 8-4 μετά από πέντε λεπτά αγώνα. Ο Άρης κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με συνεχόμενους πόντους του Ντεκόζι, ενώ μετάς από μερικά λεπτά κατάφερε και πέρασε μπροστά με τον Σούλερ (8-10). Μάλιστα ο Άρης κατάφερε να προηγηθεί με 5 πόντους (9-14), με την Ένωση να μειώνει στο φινάλε του δεκαλέπτου σε 15-16.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο με τον Άρη να συνεχίζει να βάζει δύσκολα στους Κιτρινόμαυρους και με τρίποντο του Φλιώνη και καλάθι και φάουλ του Σλαφτσάκη ανέβασε την διαφορά στους 7 (15-22). Η Ένωση πέρασε μετά από πολύ ώρα μπροστά μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Λίτλ και βολές (28-27), ενώ στην συνέχεια ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της, και κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους 20-4 στο τελευταίο μισό του δεκαλέπτου πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (42-31).

Στην επανάληψη η Ένωση διατήρησε το μομέντουμ που είχε στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου και κατάφερε αργά και σταθερά να αυξήσει την διαφορά η οποία έφτασε τους 15 πόντους μετά από 6 λεπτά με καλάθι του Λάνγκφορντ (54-39). Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι το τέλος της περιόδου (63-48).

Στην τέταρτη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε με τον Άρη να μην μπορεί να αντιδράσει και την ΑΕΚ να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι και να ανεβάζει κι άλλο την διαφορά φτάνοντας στην νίκη με το τελικό 84-67.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 42-31, 63-48, 84-67

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 16 (6/10 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιάνκοβιτς 2, Χρυσικόπουλος 13 (2/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/4 βολές), Γκίκας 7 (3/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κίνγκσλεϊ, Μορέιρα 14 (7/12 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ματσιούλις 10 (4/4 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κατσίβελης 9 (1), Ζήσης 11, Μωραΐτης, Μαυροειδής 2, Ρογκαβόπουλος

Άρης  (Καμπερίδης): Σούλερ 4, Χαριτόπουλος 4, Κουζέλογλου 13 (2/8 σουτ, 9/11 βολές, 12 ριμπάουντ), Τσάλμερς 16 (4), Ντεκόζι 8, Σταμάτης 6 91), Σλαφτσάκης 6, Φλιώνης 7 (1), Σιδηροηλίας, Καλαϊτζίδης, Γεωργάκης 2, Λιτλ 1

Πηγή: ebasket.gr