overfm.gr | Πόλο | Α2 Πόλο ανδρών: Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός, στην Α1 και ο Άρης

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 13-8 στον τελικό τον Άρη, ενώ με αυτόν τον τρόπο κατέκτησε το πρωτάθλημα και ανέβηκε ως πρωταθλητής στην Α1. Μαζί και ο Άρης στην Α1 πόλο ανδρών.

Από χθες ήταν γνωστό ποιες θα είναι οι ομάδες που από την Α2 ανδρών, θα βρίσκονται από την νέα σεζόν, στην Α1 κατηγορία πόλο ανδρών. Αυτές ήταν ο Παναθηναϊκός και ο Άρης, όπου κατάφεραν να επικρατήσουν στου ημιτελικούς.

Οι «πράσινοι» μάλιστα κατάφεραν να φτάσουν στον τελικό και να κατακτήσουν το πρωτάθλημα, χωρίς να δεχθούν ήττα σε καμία από τις 3 φάσεις του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επιστρέφει και αυτή στα μεγάλα σαλόνια μετά από 19 χρόνια.

Την 3η θέση πήρε ο Νηρέας Χαλανδρίου που κέρδισε στον μικρό τελικό την Τρίαινα Βούλας με 7-6.