overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | 6ος Όμιλος: Η Σκωτία έσπασε το αήττητο των Δανών, νίκες για Ισραήλ και Αυστρία [vds]

Πρώτη ήττα για τη Δανία, που ηττήθηκε 2-0 από τη Σκωτία στη Γλασκώβη. Νίκες για Ισραήλ και Αυστρία.

Οι Σκωτσέζοι έβαλαν στοπ στους Δανούς . Στο ματς της Γλασκόβης oi Σκωτσέζοι κατάφεραν κατάφεραν να σταματήσουν το σερί της Δανίας αφού σκόραραν τόσο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 35 ο Σούτρα με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.Πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Άνταμς διπλασίασε το σκορ των γηπεδούχων. Έτσι οι Σκωτσέζοι περνάνε στα μπαράζ του Μούντιάλ και οι Δανοί περνάνε αυτόματα.

Σκωτία(Στίβ Κλαρκ): Γκόρντον,Σούταρ,Κούπερ,Τίρνεϊ(87’ Ράλστον),Ο’Ντόνελ,Γκλίμουρ(74’ Μακλίν),Μακ Γκρέγκορ,Ρόμπερτσον(80’ Μακ Λένα),Μακ Γκιν,Κρίστι(79’ Άρμστρονγκ),Άνταμς

Δανία(Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ,Κρίστενσεν((81’ Μπαχ),Κάιερ,Βέρστεγκααρντ,Μέχλ,Γουός(81’ Ντρέιγερ),Κρίστενσεν,Τζόνσον(56’ Στέιτζ),Όλσεν,Λάρσεν(56’ Σίστον),Κορνέλιους(72’ Ούτε)

Άνετη επικράτηση της Αυστρίας, νίκη του Ισραήλ σ’ ένα ματς με πέντε γκολ Αν και τα δύο ματς ήτανε αδιάφορα, από βαθμολογικής άποψης, σημειώθηκαν δέκα γκολ στο σύνολο .

Η Αυστρία επικράτησε άνετα έναντι της ανίσχυρης Μολδαβίας με 4-1. Τα γκολ των γηπεδούχων σημείωσαν οι Τρίμελ στο 22’ λεπτό, ο Λιούμπισιτς στο 83’ ενώ δύο γκολ έβαλε ο Αρναούτοβιτς στο 4’ και στο 55’ με πέναλντι .

Για τους Μολδαβούς μείωσε προσωρινά σε 3 -1 ο Νικολαέσκου στο 60’ Στο άλλο παιχνίδι της αναμέτρησης, οι Ισραηλινοί αντιμετώπισαν τους Νήσους Φερόε. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Νταμπούρ, από την άσπρη βούλα στο 30’ και διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Βέισμαν στο 58’.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και κατάφεραν να ισοφαρίσουν, με γκολ των Βάτνχαμαρ στο 62’ και με τον Όλσεν δέκα λεπτά αργότερα.

Οι Ισραηλινοί ξανά πήρανε κεφάλι στο σκορ δύο λεπτά αργότερα με τον Πέρετζ(3-2). Έτσι οι Ισραηλινοί έφυγαν με νίκη στο τελευταίο παιχνίδι των ομίλων του Μουντιάλ 2022.

Αυστρία(Φράνκο Φόντα): Λίντνερ,Τρίμμελ,Λάινχαρτ,Ντράγκοβιτς(81’ Πόρσχ),Ούλμερ,Σχόμπ(58’ Ονίσιγο), Σέιγουολντ(72’ Ίλσανκερ) ,Γκρίλιτσχ(58’ Λιούμπιτσιτς) ,Γρκιούλ(81’ Κάρα) ,Σάμπιτσερ,Αρναούτοβιτς

Μολδαβία(Ρομπέρτο Μποροντίν):Ναμάσκο,(46’ Γιοσίποϊ), Πόσμακ,Μπόλοχαν(88’ Ιόβου) ,Τζαρντάν,Ντρος,Ιονίτα,Ρεβένκο,Τσότσιουτς(59’ Γκίνσαρι) ,Σπάταρου(84’ Κογιοτσάρου) Λιούμπιτσιττς,Πόυντους(58’ Νικολαέσκου)

Ισραήλ(Βίλι Ρουτενστάινερ): Μαρτσιάνο,Ντάσα,Ελχαμέντ,Μπίττον,Ντγκάνι(76’ Τίμπι),Ποντρορεάνου,Άβραχαμ(75’ Χαζίζα) ,Πέρετζ,,Σόλομον,Βάισμαν,Νταμπούρ(81’ Αμπαντά)

Νήσοι Φερόε(Χακάν Έρικσον): Νίελσεν,Τζένσεν,Φάερο,Νάτεσταντ(71’ Μόχρ) ,Ντάβιντσεν,Χάνσον(52’ Όλσεν) ,Χέντρικσον,Αντρέαρσεν(70’ Γιένσεν), Βάτχναμαρ(80’ Κνουντσερ),Έντμουρσον(80’ Μπιαρτάλιο)